Vi skal noget sammen

Gaffa giver ⭐️⭐️⭐️⭐️ og Nordic Style Magazine skriver det er “en vidunderlig blanding af farver og temaer, der gentagne gange betager og fortryller.” Klik på billedet for at læse mere.

Otte-sange på otte sprog

Sange på dansk, tysk, islandsk, engelsk, fransk, spansk, græsk og arabisk samt en håndlavet bog i 200 nummererede eksemplarer. Per Blochs tredje musikalbum hedder Kokoro. Klik på billedet for at læse mere.

Grå musikvideo i farver

Den islandsk-danske kunstfotograf Katrín Björk har skabt en forunderlig og stemningsfuld video til Grey med dryssende flormelis, snestorm og hudløshed.
Klik her for at se videoen

Euforisk musikvideo

Elvira Friis, Baard Owe og Peerish
Storslået musikvideo der forener strip, poledance og avantgarde-pop. Videoen findes både i en censureret og en ucensureret version
Klik her for at læse og se mere

I provinsen: Banan gror ud af væg

Tirsdag den 5. april, kl. 12.46

“Jeg tror søreme, at jeg vil bruge dagen på at reseache lidt på bronzestøberuddannelsen. Jeg trænger til at lave noget med hænderne. Håndværk.
Glæder mig i øvrigt til at se taget på Skuespilhuset skifte farve, som et andet forvandlingsbolche. Det tager dog nok sin tid for den 1,25 mm tykke og 40 ton tunge kobbertagbeklædning at irre. Men hva’, jeg har god tid. Boblerne i danskvand har ikke – men jeg har.”

Smoking Mannequin


Om Stimuli.dk

Idé
Pia Maarup Carlsson og Per Bloch

Forsidefoto
Carsten Egevang

Design
Insats v. Pia Maarup Carlsson

Programmering
KMS Consult v. Kristoffer Mads

Salonkoncert i strømpesokker

Cellisten Freya Schack-Arnott, pianisten Christine Raft og forfatter/musiker Per Bloch bad gæsterne tage skoene af inden de kom ind i den private lejlighed, hvor de bød på moderne klassisk musik, oplæsning og sange på tre sprog

Lilla silke og en skønsom fusion af musikaliteter og ord blev blandet sammen ved en salonkoncert i hjemlige rammer på Store Kongensgade i København. Gæsterne måtte stille skoene inden de trådte ind til de 35 opstillede (og udsolgte) stole. Alle var tæt på og i strømpesokker – eller bare tæer.

I salonen stod flygel, cello, mikrofon og elektronik og en ganske unik sætliste var sat sammen til lejligheden. Klassiske værker af bl.a. John Cage og Olivier Messiaen, oplæsninger og sange af Per Bloch – blandt andet den spanske og græske sang fra hans kommende album Kokoro, der består af 8 kærlighedssange på 8 sprog. Og ikke mindst den spritnye sang “Aakriti”, som var komponeret i fællesskab og blev klar dagen før koncerten.

Fokus var på stemning og musik – ikke på genrer, regler og tradition. Målet var at give gæsterne en unik oplevelse ud over det sædvanlige. En af dem skrev efter koncerten:

“Tak for koncerten eller jeres performance skal jeg måske kalde den. En dejlig lille rejse i genrer og kunstarter. Meget smukt og kompetent leveret i skønne fysiske rammer.”

Efter en times koncert bød værtinden i lejligheden på et glas vin på den anden side af glasdørene til salonen.

Tags: , ,