Vi skal noget sammen

Gaffa giver ⭐️⭐️⭐️⭐️ og Nordic Style Magazine skriver det er “en vidunderlig blanding af farver og temaer, der gentagne gange betager og fortryller.” Klik på billedet for at læse mere.

Otte-sange på otte sprog

Sange på dansk, tysk, islandsk, engelsk, fransk, spansk, græsk og arabisk samt en håndlavet bog i 200 nummererede eksemplarer. Per Blochs tredje musikalbum hedder Kokoro. Klik på billedet for at læse mere.

Grå musikvideo i farver

Den islandsk-danske kunstfotograf Katrín Björk har skabt en forunderlig og stemningsfuld video til Grey med dryssende flormelis, snestorm og hudløshed.
Klik her for at se videoen

Euforisk musikvideo

Elvira Friis, Baard Owe og Peerish
Storslået musikvideo der forener strip, poledance og avantgarde-pop. Videoen findes både i en censureret og en ucensureret version
Klik her for at læse og se mere

I provinsen: Banan gror ud af væg

Tirsdag den 5. april, kl. 12.46

“Jeg tror søreme, at jeg vil bruge dagen på at reseache lidt på bronzestøberuddannelsen. Jeg trænger til at lave noget med hænderne. Håndværk.
Glæder mig i øvrigt til at se taget på Skuespilhuset skifte farve, som et andet forvandlingsbolche. Det tager dog nok sin tid for den 1,25 mm tykke og 40 ton tunge kobbertagbeklædning at irre. Men hva’, jeg har god tid. Boblerne i danskvand har ikke – men jeg har.”

Smoking Mannequin


Om Stimuli.dk

Idé
Pia Maarup Carlsson og Per Bloch

Forsidefoto
Carsten Egevang

Design
Insats v. Pia Maarup Carlsson

Programmering
KMS Consult v. Kristoffer Mads

Mezzosphere

Ni radikale musiknumre på tværs af elektroniske, klassiske og rytmiske skel. Udgivet digitalt og i en eksklusiv vinyludgave i stofindbinding med guldtryk

Albummet Mezzosphere udkom samtidig med romanen Ti, tyve, tredive. Bogen er en skæv og surrealistisk historie om drengen Eddie og albummet består af ni musiknumre på tværs af elektroniske, klassiske og rytmiske skel.

Albummet, som er produceret af Noah Rosanes, er skabt ud fra en række dogmer. Første single, Euphoria, er lavet udelukkende med vokal: alle elementerne i musikken stammer fra Peerish/Per Blochs stemme. Selv stortrommen. På albummet medvirker blandt andre Mani Spinx, Casper Meinhardt fra F.U.K.T., harpenisten Sandra Sohn og hele fem kvindestemmer på fem forskellige sprog, på stemmecollagen 10/20/30, som er en reference til romanen Ti, tyve tredive.

Musikmagasinet Gaffa har skrevet en omfattende artikel om albummet – se link herunder. I deres anmeldelse skriver de:

“Folk med interesse for synth, electronica og/eller skæv popmusik bør ganske bestemt give albummet et lyt.” GAFFA ★★★★

Musikbloggen Unison kalder albummet ekstatisk og hyperaktivt og konkluderer at den legende tilgang betaler sig. UNISON ★★★★

Se også gennemgangen af de 9 numre fra albummet på bloggen “Musikudvalget” via linket nederst.

Køb Mezzosphere
Mezzosphere udkommer som digitalt download, via streamning samt i 150 eksemplarer på vinyl med stofomslag i ti forskellige farvevarianter, som er udviklet sammen med tekstilproducenten Kvadrat og Designbolaget.

Albummet er også tilgængeligt som streaming og som digitalt download via iTunes etc.

Vinyl-udgaven kan købes i særligt udvalgte butikker (Sound Station på Gl. Kongevej og hos Route 66 på Nørrebro) og ellers kun direkte af Peerish/Per Bloch selv. Klik her for at læse mere om hvordan du får fat i albummet direkte fra kilden!

Tags: , ,